ثبت برند روال خاصی دارد که مراکز ثبتی باید نسبت به تمامی مراحل ثبت برند اطلاعات و آگاهی کافی داشته باشند تا در مراحل ثبت برند مشکل خاصی پیش نیاید وگرنه متقاضیان ثبت برند مجبور خواهند شد تا یک مرحله را چندین بار تکرار کنند. این نکته قابل ذکر است که مدت زمان ثبت برند بستگی به نوع درخواست و مدارک ارائه شده دارد. 

مراحل ثبت برند

 

چرا باید تمام مراحل ثبت برند به شکل اصولی و صحیح انجام گیرد؟

 

در سالهای اخیر یکی از پر متقاضی ترین و مهمترین خدماتی که توسط اداره مالکیت معنوی ارائه می شود ثبت برند و ثبت علامت تجاری است. تمامی اظهارنامه های ثبت برند و علامت تجاری که در سامانه اینترنتی اداره مالکیت معنوی ثبت می شود، توسط کارشناسان مربوطه بررسی شده و از طریق همین سامانه نتیجه اعلام می شود. شایان ذکر است، این اداره مالکیت معنوی در شهر تهران مستقر است،

از آنجا که هر روزه تعداد بیشتری اظهارنامه ثبت برند تجاری به اداره مالکیت معنوی ارسال می شود و بدلیل اینکه این اداره دارای تعداد کارشناسان محدود می باشد، این امر موجب می شود که با صف های نسبتا طولانی در انتظار بررسی اظهارنامه های ثبت برند تجاری مواجه بشویم و در برخی مواقع به عینه میبینیم که بررسی این اظهارنامه ها توسط کارشناسان چند ماه به طول می انجامد. به دلیل عدم دقت در تنظیم و ارسال آنها و یا عدم رعایت موارد قانونی، با اخطار رفع نقص یا بدتر از آن با اخطار در اظهارنامه مواجه می شوید که این امر طبیعتا موجب تلف شدن وقت و هزینه شما خواهد شد.

با توجه به نکاتی که ذکر شد، به دلیل اهمیت زیاد رعایت موارد قانونی و اصول صحیح مراحل ثبت برند، قصد داریم شما را با مراحل ثبت برند تجاری به همراه مدارک مورد نیاز آن بصورت مرحله به مرحله آشنا نماییم.

۱- اولین مرحله از مراحل ثبت برند انتخاب یک واژه مناسب، شکل و تصویر زیبا و یا ترکیبی از هر دو است و باید این موارد را به گونه ای انتخاب نمایید که برند شما به راحتی در اذهان مخاطب ماندگار شود و معرف کالا یا خدمتی باشد که ارائه می نمایید

۲- مرحله بعدی آن است که ابتدا استعلام نمایید عین یا شبیه برندی که قصد ثبت آن را دارید قبلا در همان طبقه ثبت شده است یا خیر، چرا که در صورت وجود کوچکترین مشابهتی بین برند مورد نظر شما و برندی که قبلا در همان طبقه ثبت شده است، اظهارنامه علامت تجاری شما رد خواهد شد و برندی که تقاضای آن یکبار از سوی کارشناسان اداره مالکیت معنوی رد شود، برای دفعات بعدی شانس بسیار کمی برای ثبت شدن دارد و اصطلاحاً سابقه چنین برندی خراب می شود.

ما به شما اکیداً توصیه می نماییم که این مرحله از مراحل ثبت برند را کاملاً جدی بگیرید! و قبل از شروع هر اقدامی ابتدا برند مورد نظر خود را استعلام نمایید تا از درصد موفقیت در ثبت شدن آن اطلاع پیدا کنید و از همین طریق از هدر رفتن هزینه و زمان خود جلوگیری نمایید.

می توانید از طریق بخش استعلام کاملاً رایگان برند قبل از ثبت، این امر را به کارشناسان ما در مرکز ثبتی نیهاد بسپارید. تا برند مورد تقاضای شما را در طبقه مورد نظرتان استعلام نماییم و اگر «عین و یا شبیه» برند مورد نظرتان قبلاً برندی ثبت نشده بود آنگاه با خیال راحت مراحل ثبت برند را آغاز نمایید.

۳- سومین مرحله از مراحل ثبت برند آماده سازی مدارک مورد نیاز است که در ادامه مدارک مورد نیاز برای ثبت برند را شرح خواهیم داد.

۴- در مرحله بعدی باید با ورود به سایت مرکز مالکیت معنوی وارد قسمت ثبت اظهارنامه علامت تجاری شوید و اقدام به تکمیل اظهارنامه ثبت علامت تجاری خود نمایید و مدارکی همچون کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی یا متقاضیان، مجوز فعالیت، کارت بازرگانی (اگر قصد ثبت برند لاتین را دارید) و همچنین نمونه برند خود با اندازه ۶ × ۶ سانتیمتر را در سامانه فوق بارگذاری نمایید و پس از طی نمودن و تکمیل مراحل مورد نیاز برای ثبت اظهارنامه علامت تجاری و پرداخت هزینه مربوطه، در سامانه برای شما برگه ای نمایش داده می شود که باید آن را پرینت نموده و با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی اقدام به تایید اطلاعات وارد شده در سامانه نموده و از دفترخانه مذکور گواهی امضاء و فرم تایید اطلاعات کاربری دریافت کنید و با وارد کردن اطلاعات این فرم در سامانه، نام کاربری ورمز عبور دریافت نمایید که جهت پیگیری های بعدی و اطلاع از نوبت شما در صف هر کدام از کارشناسان و اقدامات بعدی باید از طریق همین نام کاربری و رمز عبور اقدام کنید

۵- پس از آنکه اظهارنامه ثبت علامت تجاری شما توسط هر سه کارشناس و رئیس اداره علائم تجاری بررسی و فاقد نقص اعلام و مورد تایید قرار گرفت، برای شما پیامکی ارسال می گردد که هزینه انتشار روزنامه رسمی مرحله اول را پرداخت نمایید

۶- با واریز هزینه انتشار روزنامه رسمی مرحله اول و منتشر شدن آن و سپری شدن ۳۰ روز از تاریخ انتشار روزنامه رسمی مرحله اول، باید نسبت به پرداخت هزینه مرحله دوم انتشار روزنامه رسمی ثبت علامت تجاری و هزینه حق الثبت اقدام نمایید

۷- آخرین گام از مراحل ثبت برند آن است که با در دست داشتن کپی برابر اصل مدارکی که در مرحله تکمیل و ارسال اظهارنامه ثبت علامت تجاری در سامانه مرکز مالکیت معنوی تکمیل و ارسال نموده اید و همچنین نسخه کاغذی روزنامه رسمی هر دو مرحله اول و دوم، به مرکز مالکیت معنوی مراجعه نمایید و سند برند خود را تحویل بگیرید.

 

هزینه ثبت برند 

 

با توجه به تعداد طبقه ای که برای ثبت برند خود انتخاب می نمایید و همچنین با لحاظ این موضوع که تصمیم به ثبت برند شخص حقیقی و یا حقوقی را دارید، هزینه ثبت برند متغیر و متفاوت خواهد بود. 

برای اطلاع دقیق و کامل از هزینه نهایی ثبت برند و علامت تجاری ابتدا می بایست کارشناسان و متخصصان مرکز ثبتی نیهاد نام و علامت شما را بررسی کرده و نسبت به استعلام برند اقدامات لازم را انجام دهند ، و یا می توانید با مشاورین ثبت نیهاد تماس گرفته و از هزینه ثبت برند خود مطلع شوید.

 

مدارک لازم جهت ثبت برند

 

بسته به اینکه تصمیم به ثبت برند شخص حقیقی، یعنی برندی که مالک آن شخص حقیقی است دارید و یا تصمیم به ثبت برند حقوقی، یعنی برندی که مالک آن شرکت ها، موسسات و یا سازمان ها خواهند بود، را دارید و همچنین بسته به اینکه برندی که ثبت می نمایید فارسی باشد و یا لاتین باشد، مدارکی که باید تهیه نمایید تا حدودی با هم متفاوت است که در ادامه مدارک مورد نیاز برای ثبت برند شخص حقیقی و شخص حقوقی را با هم بررسی می نماییم.

 

مدارک لازم برای ثبت برند توسط شخص حقیقی:

1- کپی شناسنامه و کارت ملی
2- کپی کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
3- کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)


مدارک لازم برای ثبت برند توسط شخص حقوقی:

1- کپی شناسنامه
2- کپی روزنامه ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت(از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد)
3- کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
4- کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)

 

ثبت برند چقدر زمان می برد؟

 

هنگامی که اظهارنامه برند و علامت تجاری خود را در سامانه مالکیت معنوی ارسال می نمایید، در نوبت بررسی کارشناسان (۳ کارشناس) و همچنین رئیس اداره علائم تجاری قرار می گیرد و در واقع نوبت شما و این موضوع که چند نفر قبل از شما در صف انتظار بررسی اظهارنامه هستند، تعیین کننده مدت زمان ثبت برند مورد نظرتان است. اما در حالت کلی و بصورت میانگین، ثبت برند و ثبت علامت تجاری چیزی در حدود ۲ الی ۴ ماه کاری زمان میبرد. 

 

اعتبار برند ثبت شده

 

مدت اعتبار برند ثبت شده «۱۰ سال از تاریخ تقدیم اظهارنامه» می باشد که بعد از پایان این دوره ۱۰ ساله، برای تمدید برند مهلت ۶ ماهه می دهند که مالک برند برای محفوظ کردن برند خود باید حتما قبل پایان یافتن این مهلت ۶ ماهه، نسبت به تمدید آن اقدام نماید و اگر خود در این بازه زمانی  اقدام به تمدید برند ننماید، هر شخصی که متقاضی این برند باشد، می تواند طی انجام مراحل فوق الذکر، برند فوق را بنام خود ثبت نماید!

سخن آخر اینکه اگر چنانچه با مطالعه موارد فوقی که ذکر شد همچنان سوال یا شبهه ای در مورد مراحل ثبت برند ، طبقه بندی برند تجاری، نحوه تکمیل اظهارنامه ثبت برند تجاری و ... دارید که بدون پاسخ مانده است و یا چنانچه در مورد مراحل، مدارک مورد نیاز و هزینه ثبت برند نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید می توانید از طریق تماس با کارشناسان مجرب مرکز ثبتی نیهاد مشاوره تخصصی رایگان داشته باشید. 

 

برند آماده
مرکز فروش برندهای آماده نیهاد دارای مجموعه ای بی نظیر از بهترین برندهای آماده واگذاری و نقل و انتقل در زمینه‌های گوناگون